Twój koszyk jest pusty

Doskonałe zaproszenia na ślub: Poradnik dla przyszłych par

2023-08-03
Doskonałe zaproszenia na ślub: Poradnik dla przyszłych par

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Chcemy, aby był perfekcyjny i idealny. To, dlatego z pieczołowitością wybieramy datę i miejsce wesela, suknię ślubną i garnitur, menu, dekoracje. Wiele uwagi młoda para poświęca też gościom. W końcu to, kto będzie im towarzyszył w tym ważnym dniu, jest niezwykle istotne. Aby zaproszeni goście dotarli na czas i nie pomylili miejsca, konieczne jest poinformowanie ich o najważniejszych aspektach imprezy, a więc wręczenie zaproszeń. Jak to zrobić? Jakie zaproszenia ślubne wybrać? Jak wypisać zaproszenie ślubne? Też zadajesz sobie te pytania – zapraszamy do naszego przewodnika, z którym zaproszenie gości na ślub i wesele, nie będzie mieć przed Tobą tajemnic.

Jakie zaproszenia ślubne wybrać?

Zaproszenia ślubne to nie łatwy wybór. Wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji i przeglądaniem tysięcy wzorów i motywów. Inspiracji młodzi zazwyczaj szukają w Internecie, gdzie najłatwiej wyszukać aktualne trendy ślubne, sprawdzić opinie i porównać ceny. Zamówienie zaproszeń w sieci pozwala też na wybór tych idealnie pasujących do wesela, czyli jakich? To zależy od samej uroczystości. Zanim państwo młodzi wybiorą zaproszenia ślubne, powinni odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

 • W jakim stylu będzie organizowane wesele;

 • Jaki będzie motyw przewodni przyjęcia;

 • Czy aktualne trendy wpisują się w gusta państwa młodych;

 • Jaki budżet chce się przeznaczyć na zakup zaproszeń ślubnych;

 • Jak długa będzie lista osób zaproszonych i ile zaproszeń będzie potrzebnych;

 • Czy zamawiać będzie się same zaproszenia, czy też komplet papeterii ślubnej.

Jak dopasować zaproszenia ślubne do stylu i motywu uroczystości?

Jednym z najważniejszych aspektów wyboru zaproszeń na ślub jest dopasowanie ich do stylu wesela i jego motywu przewodniego. Oznacza to, że musi ona pasować do dekoracji, stołów, bukietu panny młodej, a nawet stroju nowożeńców. Zaproszenia spójne z tymi elementami od razu będą informować gości, jakiego rodzaju wydarzenie ich czeka. Pomoże to im dobrać strój na przyjęcie, a także przygotować się na jego formę.

Wbrew pozorom dopasowanie zaproszeń ślubnych do stylu wesela nie jest trudne. Pomoże Ci w tym nasza krótka „ściąga”.

Wesele w stylu glamour

 • Eleganckie i luksusowe wesele wymaga zaproszeń ślubnych w stylu klasycznym, glamour lub minimalistycznym. Są one ponadczasowym zawsze modnym i eleganckim wyborem. Zazwyczaj zdobione są motywami kwiatowymi lub ornamentami, na topie są też zaproszenia z motywem marmurkowym lub łączące złoto z ciemną zielenią. Najczęściej eleganckie zaproszenia na ślub mają też złote lub srebrne elementy i dekoracje takie jak sznurki, wstążki, koperty, podklejki. Alternatywą dla tych bogato zdobionych są te minimalistyczne, praktycznie pozbawione dekoracji.

Wesele w stylu boho lub rustykalnym

 • Ten design lubi naturalne i roślinne motywy. Idealnym wyborem będą więc zaproszenia z kwiatowymi dekoracjami, na ekologicznym i/lub matowym papierze, przewiązane jutowym sznurkiem, z dekoracjami w formie koralików, piórek, traw pampasowych.

Wesele w stylu retro lub vintage

 • Te dwa style nawiązują do minionych czasów – lat 20, 50, 60 czy 90 ubiegłego wieku; papeteria ślubna, która się pojawi, powinna więc cofać gości w przeszłość.

Zaproszenia ślubne powinny być dopasowane nie tylko do stylu, ale i motywu przewodniego wesela. Tym może być kolor – np. modna butelkowa zieleń, brudny róż, złoto, niebieski, biały, fioletowy, bordowy, beżowy. Motywem przewodnim może być też hobby państwa młodych np. podróże, film, muzyka, ulubiona książka itp. Coraz więcej par decyduje się też na spersonalizowanie zaproszeń ślubnych. W takich na okładce pojawia się np. zdjęcie z sesji narzeczeńskiej.

Ile kosztują zaproszenia ślubne?

Przy wyborze zaproszeń ślubnych równie ważne co kwestie estetyczne są te finansowe. Są one szczególnie odczuwalne, jeśli zaproszeniem chce się obdarować dużą ilość gości. Oznacza to, że zaproszeń trzeba zamówić dużo, a to jest niemałym kosztem. Przed złożeniem zamówienia, warto więc dokładnie sprawdzić ich cenę – bowiem ta czasem może zaskoczyć. Standardowe zaproszenie na ślub kosztuje ok. 3-4 złote. W takiej cenie można otrzymać to wykonane na dobrej jakości papierze z personalizacją. Jednak za zaproszenia unikatowe, wykonane ręcznie, na wysokiej klasy papierze, z niestandardowymi ozdobami młoda para będzie zmuszona zapłacić więcej. Ile? Górnej granicy nie ma, a najtańsze opcje zaczynają się od ok. 9-10 złotych.

Na zaproszeniach ślubnych nie ma jednak co oszczędzać – w końcu są one wizytówką całego przyjęcia. Dobrze jest wybrać te na trwałym i grubym papierze – o gramaturze nie mniejszej niż 250g/m2. Nie mniej ważne jest wykończenie, które będzie pasować do stylu zaproszenia. Na koniec warto natomiast zwrócić uwagę na czytelność. Design nie powinien przesłaniać funkcjonalności. W pierwszej kolejności zaproszenie powinno bowiem przekazywać najważniejsze informacje o ślubie i weselu.

Co oprócz zaproszeń ślubnych?

Zaproszenia ślubne to jeden z najważniejszych elementów przygotowań do wesela. O ich zamówieniu, wypisaniu i wręczeniu zapomina mało, która para. O wiele częściej zdarza się natomiast pominięcie zamówienia pozostałych elementów ślubnej papeterii. W jej skład wchodzą dodatki do sali weselnej, które pozwolą stworzyć spójny wystrój i elegancką dekorację miejsca przyjęcia. Dodatki, które będą potrzebne na Sali weselnej, a które powinny być spójne z zaproszeniami to:

Plany stołów, które pomogą utrzymać porządek na sali weselnej i ułatwią poruszanie się po niej;

 • Winietki na stół z imionami i nazwiskami – wskażą one zaproszonym osobom przydzielone im miejsca, a także będą pełnić funkcję dekoracyjną;

 • Zawieszki na alkohol;

 • Menu, które poinformuje gości, jakie dania i o której godzinie zostaną podane; na menu można też wpisać informacje o składnikach i alergenach;

 • Księga gości.

Kiedy zamawiać zaproszenia na ślub?

To kiedy zamówić zaproszenia budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają, że należy zrobić to jak najwcześniej, inni z zamówieniem czekają do ostatniej chwili – jedno jest jednak pewne – zgodnie z zasadami savoir-vivre zaproszenia należy wręczać na ok. 3 miesiące przed planowanym ślubem i weselem. Wtedy zyskujecie odpowiednio dużą ilość czasu na potwierdzenie przybycia gości i zgłoszenie do sali weselnej ostatecznej liczby osób. Warto jednak pamiętać, że niektórych gości dobrze jest poinformować wcześniej. Na pół roku przed ślubem wręczyć zaproszenia można gościom z zagranicy lub też w przypadku, kiedy uroczystości są planowane w święta czy wakacje. Dzięki temu goście będą mogli na spokojnie zaplanować przybycie na przyjęcie.

Aby zachować ten termin, zaproszenia warto zamówić ok. 6 miesięcy wcześniej. Dotrą one wtedy na miesiąc przed planowaną datą ich wręczania. Przez ten czas będzie można spokojnie je wypisać, sprawdzić, czy nie ma błędów w druku, a także ustalić, w jakiej kolejności będą wręczane.

Co powinno zawierać zaproszenie ślubne?

Zaproszenie ślubne oprócz tego, że powinno być eleganckie, musi też zawierać niezbędne informacje o ślubie i weselu. Tekst zaproszenia powinien obejmować:

 • Imiona pary młodej;

 • Data i godzina ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego;

 • Miejsce, czyli dokładny adres miejsca, gdzie odbędzie się ceremonia ślubna i przyjęcie weselne; dobrym pomysłem jest dodanie mapki lub wskazówek dojazdu;

 • R.S.V.P. - skrót od "Répondez s'il vous plaît" (francuskie wyrażenie oznaczające "Proszę o odpowiedź") - treść zaproszeń ślubnych obowiązkowo powinna informować o konieczności potwierdzenia przybycia lub nieobecności na przyjęciu; aby ułatwić to zaproszonym osobom, należy podać e-mail /i numery telefonów do osób odpowiedzialnych za konstrukcję listy gości – zazwyczaj są to sami narzeczeni;

 • Informacje dodatkowe — w zależności od specyfiki ślubu i miejscowości, warto dodać dodatkowe informacje, takie jak dress code, wskazówki co do parkowania, numer rezerwacji hotelu dla osób spoza miasta itp.

 • Opcje dodatkowe -jeśli organizujecie więcej niż jedno wydarzenie związane z ceremonią ślubną (np. przyjęcie weselne, poprawiny, obiad dla bliskich), warto uwzględnić informacje o tych wydarzeniach i umożliwić gościom zaznaczenie, na które z nich przybywają.

Jak wypisać zaproszenia ślubne?

Równie wiele problemów co data zamówienia i wręczania zaproszeń budzi ich treść. To, co powinno się w nich znaleźć, jest przedmiotem wielu debat i dylematów. Pary młode zastanawiają się zazwyczaj czy odmieniać nazwiska, czy osoby dorosłe zapraszać z osobą towarzyszącą, czy dawać wskazówki, co do oczekiwanych prezentów. Jak rozwiązać te dylematy? Oto krótki poradnik dla każdego, kto planuje ślub.

Imiona i nazwiska na zaproszeniach ślubnych

Odmienianie imion i nazwisk na zaproszeniu ślubnym to jeden z najczęstszych problemów przy ich wypisywaniu. Jeśli jednak zapraszacie gości pochodzących z Polski, nazwiska muszą być odmienione zgodnie z zasadami języka polskiego. Zaleca się odmieniać nawet te dziwnie brzmiące, chyba że powszechnie wiadome jest, że rodzina lub osoba je nosząca tego sobie nie życzy.

Jak zapraszać gości z osobami towarzyszącymi?

Kolejny problem, to ten, czy na zaproszeniu ślubnym powinno znaleźć się imię i nazwisko osoby towarzyszącej. W dobrym tonie jest je wpisać, o ile je znamy lub zaproszenia ślubne mają powędrować do najbliższej rodziny. Jeśli jednak planujecie ślub, na który zaprosicie dalszych krewnych i nie wiecie, czy są oni w stałym związku i z kim bezpieczniej jest wpisać na zaproszeniu: z osobą towarzyszącą. Takie rozwiązanie pozwoli szybciej wypisać zaproszenia ślubne, a przy okazji zmniejszy ryzyko popełnienia krępującej pomyłki np. w imieniu chłopaka nastoletniej kuzynki.

Dylematy dotyczą nie tylko tego, jak zapraszać gości z osobami towarzyszącymi, ale i z dziećmi. Standardową formułą jest napisanie „zapraszamy Barbarę i Ryszarda Nowaków z dziećmi”. Bardziej osobisty charakter będzie mieć zaproszenie ślubne, w którym pojawią się imiona i nazwiska pociech. Warto jednak się na nie zdecydować, tylko jeśli zna się imiona maluchów. Trzeba mieć też na uwadze, że na zaproszeniu zwykle nie ma wiele miejsca, dlatego jeśli chce się zaprosić rodzinę z trójką czy czwórką pociech lepiej jest wpisać “z dziećmi” niż wymieniać ich imiona.

Zaproszenie ślubne z gotową czy samodzielnie przygotowaną treścią?

Treść zaproszenia to kolejny problem, na który napotykają pary młode. Wiele zastanawia się, czy elegancko i w dobrym tonie jest korzystać z gotowych tekstów zaproszeń. Eksperci nie mają wątpliwości, że tak. Treści zaproszenia można bez problemu znaleźć w Internecie lub skorzystać z tych proponowanych przez sklepy i drukarnie. Warto jednak się upewnić, że pasują one do charakteru przyjęcia i zawierają wszystkie najważniejsze informacje, o których pisaliśmy powyżej. Gotowymi treściami możecie się też inspirować, szukając cytatów uatrakcyjniających zaproszenie lub wierszyków informujących, czy prezenty i kwiaty są mile widziane.

Zaproszenia ślubne z wierszykami i rebusami

Jednym z częściej pojawiających się pytań na forach i w grupach ślubnych jest to, czy na zaproszeniu ślubnym powinny pojawiać się wierszyki lub rebusy. Mają one informować osoby zaproszone, jakie para młoda chciałaby dostać prezenty lub też, jakich nie chce dostać. Zazwyczaj rebusy dotyczą tego, aby zamiast kwiatów przenosić wino, książkę, kupon lotto lub wpłacić datek na wybrany cel charytatywny. Często można spotkać się też z informacją, że młodzi zamiast upominków wolą koperty, czyli po prostu pieniądze.

Umieszczenie takich informacji nie jest faux pass, trzeba jednak wpasować je w tekst zaproszenia ślubnego i jego styl. Warto pamiętać, że rebusy czy rymowanki nie zawsze będą prezentować się elegancko. Co więcej, zajmują one znaczną ilość miejsca.

Zaproszenia ślubne dla rodziców – takie same czy osobne?

Ślub to ważne wydarzenie nie tylko dla narzeczonych, ale i dla ich rodziców. Wiele par młodych chcąc podkreślić ich wyjątkową rolę w tym dniu, wyróżnić i docenić ich decyduje się na przygotowanie osobnych zaproszeń dla rodziców. Najczęściej mają one formę pamiątkową i trwalszą np. drewnianej skrzyneczki w kształcie serca. W takim zaproszeniu często też pojawia się inna – bardziej osobista treść.

Wręczanie zaproszeń – o czym należy pamiętać?  

Goście to wyjątkowe osoby na waszym ślubie. Aby poczuli się mile widziani, warto zadbać o odpowiednie wręczenie im zaproszenia. Najlepiej zrobić to osobiście, chyba że goście mieszkają daleko. W takiej sytuacji dozwolone jest wysłanie zaproszenia pocztą, a następnie zadzwonienie i poinformowanie o tym fakcie. W innym przypadku osobista wizyta jest niezbędna. Na nią pary młode powinny przeznaczyć minimum 1-2 godziny. Termin spotkania należy ustalić wcześniej – wspólnie. Na spotkaniu najlepiej stawić się we dwoje (lub z rodzicami, jeśli zaprasza się z nimi). Zaproszenie należy wręczyć, informując, czym ono jest i kiedy odbędzie się uroczystość. Dobrze jest też podkreślić, jak ważne jest dla młodej pary przybycie gościa na uroczystość i jakim zaszczytem będzie już sama jego obecność.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel