Twój koszyk jest pusty

Pomysł na prezent na Dzień Dziwaka

2021-01-05
Pomysł na prezent na Dzień Dziwaka

Dzień Dziwaka jest obchodzony 7 stycznia. Ten niezwykły dzień może świętować każdy, kto lubi wyróżniać się z tłumu. Według Słownika Języka Polskiego dziwak to człowiek ekscentryczny o nietypowych upodobaniach i przyzwyczajeniach. Dawniej za dziwaków uznawano tych, o których dziś wiemy, że wyprzedzali swoją epokę. Znaleźli się wśród nich sławni artyści, filozofowie, politycy i naukowcy jak Albert Einstein.

 

Dzień Dziwaka zapoczątkował profesor Philip Zimbardo, który zorganizował ekscentryczny eksperyment na swojej uczelni. Nakazał studentom, aby przyszli na wykłady ubrani w najdziwniejsze i nietypowe stroje. Do tego mieli zachowywać się inaczej niż zwykle, czyli ekscentrycznie. Sam profesor również w tym dniu prowadził wykłady w przebraniu - miał na sobie perukę, sukienkę, kolczyki, a usta pomalował szminką. Eksperyment podobno okazał się ogromnym sukcesem. Studenci na własnej skórze dowiedzieli się, co oznacza konformizm (lęk przed odrzuceniem). Profesor miał na swoim koncie także inne, równie wstrząsające doświadczenia. Bez zgody woźnego urządził w uniwersyteckiej  piwnicy więzienie. Zamknął tam swoich studentów i podzielił ich na dwie grupy. Jedną stanowili więźniowie, drugą - strażnicy. Profesor stał się komendantem więzienia. W swoją rolę wcielił się tak dosłownie, że zatracił obiektywizm badacza. Ten eksperyment pokazał profesorowi i studentom, że człowiek jest zmienny i uzależnia się od okoliczności zewnętrznych. Pod wpływem autorytetu wchodzi z łatwością w nową rolę społeczną, jeśli nawet to rola negatywna.  Wróćmy jednak do dziwaków.

 

Najbardziej ekscentryczni znani dziwacy

 

Dziwak to odrębne zjawisko. Osoba uznawana za dziwaka często jest ekscentryczna i ma indywidualne poglądy. Dodatkowo często wyróżnia się nie tylko cechami wewnętrznymi, ale również wyglądem zewnętrznym. Jedną z najbardziej znanych ekscentrycznych postaci świata technologii był Nikola Tesla, wielki wynalazca, który opatentował 125 wynalazków w 26 krajach. Jego życie pełne było wizji i niedocenianej pasji. Pomimo wielu wynalazków na swoim koncie część życia spędził w nędzy. Pracował dla Edisona, jednak potem popadł z nim w konflikt. Po jego śmierci rząd skonfiskował cały jego majątek. Tesla to geniusz, który stał się inspiracją dla całej rzeczy twórców nurtu steampunk i postapokaliptycznych wizji świata.

 

Za najbardziej znanego szalonego filmowego wynalazcę uznawany jest doktor Emmett Lathrop Brown, postać kojarzona z filmem „Powrót do przeszłości”. Ten szalony naukowiec zainteresował się nauką w wieku 11 lat po włożeniu palców do gniazdka elektrycznego. Rok później zafascynowany powieścią Juliusza Verne’a próbował się dokopać do wnętrza ziemi. W 1955 roku podczas wieszania zegara w łazience Brown się poślizgnął. W trakcie upadku uderzył się głową w zlew. To spowodowało, że wymyślił kondensator strumienia, czyli urządzenie umożliwiające podróże w czasie. Wehikuł ukończył po trzydziestu latach w 1985 roku.

 

Do współczesnych dziwaków zaliczany jest aktor Johnny Deep, który kolekcjonuje lalki Barbie i dodatkowo uwielbia się nimi bawić. Natomiast piosenkarka Kate Perry ma obsesję na punkcie mycia zębów i myje je kilka razy dziennie. To oczywiście jedynie kilka przykładów dziwaków, o których dziś powiedzielibyśmy, że to ludzie „pozytywnie zakręceni”.

 

Prezent na Dzień Dziwaka

 

Dzień Dziwaka przypada 7 stycznia, więc w środku zimy. Idealnym prezentem z tej okazji może być ciepły, przyjemny szlafrok z miękkiej froty. Aby dodatkowo uczcić ten szczególny dzień, możemy wybrać spersonalizowany napis (np. imię osoby, której chcemy go wręczyć, napis Dzień Dziwaka itp.). Na tę nietuzinkową okazję możemy również wybrać na prezent pluszowego białego króliczka, który może być ozdobiony specjalnym napisem związanym z Dniem Dziwaka, np. „Najbardziej ekscentryczny kumpel”. Idealnym prezentem dla indywidualisty może być torba na zakupy, którą wzbogaca się oryginalnym napisem, cytatem lub imieniem.

 

Bardzo ciekawym upominkiem na Dzień Dziwaka może być duży termiczny kubek na kawę, który dodatkowo zostanie spersonalizowany ekscentrycznym napisem, np. „Jestem dziwakiem i dobrze mi z tym”. W ten dzień możemy sprawić przyjemność osobie, która ma osobliwe zainteresowania, obdarowując ją szklanym kuflem do piwa z dowolnym grawerem lub piersiówką ze stali szlachetnej w fantazyjnym kształcie.

 

Na Dzień Dziwaka możemy sprezentować przyjacielowi lub kumpeli inny, bardziej oryginalny upominek, który zapewni jej nowe doznania. Może to być ekstremalna jazda po bezdrożach za kierownicą samochodu terenowego OFF ROAD lub wizyta w Escape Roomie pełnym zagadek i łamigłówek do rozwiązania.

 

Jose Carlos Samoza tak określa dziwactwo „Każdy, kto czyta, staje się dziwakiem. Czytanie daje wiedzę, a ponieważ wokół dominuje raczej ignorancja, wiedza oznacza dziwactwa”. Czyż nie jest to prawda, gdy przypomnimy sobie, ilu wielkich ludzi świata było uznawanych za dziwaków? W Dzień Dziwaka każdy może być tym, kim chce i obchodzić ten wyjątkowy czas po swojemu, np. pod ciepłym kocykiem z książką, z kubkiem rozgrzewającej kawy lub z kuflem piwa w towarzystwie przyjaciół. 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel