Twój koszyk jest pusty

Dzień Mężczyzny a Dzień Chłopaka - kiedy obchodzimy i czym się różnią?

2023-03-01
Dzień Mężczyzny a Dzień Chłopaka - kiedy obchodzimy i czym się różnią?

 

 

Dzień Mężczyzny – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Dzień Mężczyzny jest świętem wywodzącym się już ze starożytności. Jego historia związana jest z męczennikami z XII Legionu Rzymskiego. Zgodnie z podaniami historycznymi w 320 roku n.e 40 żołnierzy tej jednostki zmarło po serii tortur zadanych przez rzymskich urzędników. Przyczyną tortur była wiara wyznawana przez żołnierzy – byli oni chrześcijanami. Z czasem historia męczenników stała się symbolem poświecenia i męstwa, a także zainspirowała potomnych do ustanowienia dnia Mężczyzny. Dziś świeżo panów jest obchodzone dla uczczenia tej historii, a także jako promocja odwagi, przywiązania i przywiązania do wartości.

Kiedy i gdzie obchodzony jest Dzień Mężczyzn?

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzi się w ponad 80 krajach na świecie. W większości z nich zgodnie z datą zainicjowania święta Dzień Muzyczny wypada na 19 listopada. Data ta obowiązuje w takich krajach jak Holandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Indie, Irlandia, Republika Południowej Afryki, Singapur i Stany Zjednoczone. Niektóre kraje, tak jak np. Polska, obchodzą jednak Dzień Mężczyzny w innym terminie. Nad Wisłą panowie świętują swój dzień 10 marca, czyli 2 dni po Dniu Kobiet, a np. w Brazylii – 15 lipca, w Rosji – 23 lutego.

Kto obchodzi Dzień Mężczyzny?

Przyjęło się, że Dzień Mężczyzny obchodzą pełnoletni i starsi panowie. 10 marca wypada złożyć życzenia ojcu, dziadkowi, wujom, mężowi, dorosłym braciom czy kuzynom. Nieletnim dżentelmenom życzenia składa się na Dzień Chłopaka, który wypadną w zupełnie innym miesiącu.

Sprawdź wyjątkowe prezenty dla taty, prezenty dla chłopaka, prezenty dla męża oraz dla taty.

Jak w Polsce obchodzi się 10 marca?

W Polsce zazwyczaj dzień mężczyzn celebrujemy skromnie. Wiele kobiet ogranicza się wyłącznie do złożenia życzeń. Coraz częściej jednak panie obdarowują swojego ukochanego (nie tylko) drobnymi prezentami.  Trzeba tu jednak uczciwie zaznaczyć, że 10 marca trudno o kolejki w restauracjach, kinach czy teatrach. Kobiety zazwyczaj zdecydują się w Dniu Mężczyzny wręczyć upominek taki jak perfumy, ulubione kosmetyki, spinki do mankietów, krawaty, dobrej klasy alkohol lub voucher na przeżycia.

Sprawdź prezenty dla mężczyzn od Aleupominek >>

Dzień Chłopaka – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Dzień Muzyczny to nie jedyna okazja do świętowania przez panów. W kalendarzu odnajdą oni również drugie święto im dedykowane – jest nim Dzień Chłopaka. Jest to stosunkowo młode święto, które powstało dopiero w 1999 r. Zainicjowane zostało w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu ONZ oraz aktywistów z USA, Europy, Afryki, Azji i Karaibów. Dzień Chłopaka ma być odpowiedzią na hucznie obchodzony Dzień Kobiet.

Kiedy i gdzie obchodzony jest Dzień Chłopaka?

Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września. Mimo że święto jest dość młode, to stale zyskuje na popularności. Już teraz celebruje się go w wielu krajach, w tym w Polsce. Co ciekawe dzień chłopaka coraz częściej obchodzą nie tylko nastolatki, ale i starsi panowie.

Kto obchodzi Dzień Chłopaka?

W przeciwieństwie do Dnia Mężczyzny 30 września świętują wszyscy panowie – niezależnie od wieku. Życzenia z okazji dnia chłopaka można składać nawet przedszkolakom i młodszym dżentelmenom. Eksperci zaznaczają jednak, że dzień chłopaka obchodzą nastolatkowie, a więc mężowi, ojcu czy dziadkowi nie wypada składać życzeń lub wręczać prezentów 30 września. Jak najbardziej jednak można dzień chłopaka celebrować z synem lub wnukiem.

Sprawdź także prezenty dla brata oraz prezenty dla przyjaciela.

Jak w Polsce obchodzi się 30 września?

Dzień mężczyzn i dzień chłopaka obchodzone się w Polsce podobnie. Zarówno 10 marca, jak i 30 września jest okazja do złożenia serdecznych życzeń i wręczenia prezentów. Dzień Chłopaka nad Wisłą celebrowany jest również w szkołach. Z tej okazji dziewczęta wręczają swoim kolegom drobne upominki, mogą ich też częstować słodkościami. Nastolatki często z okazji dnia chłopaka wybierają się do kina lub kręgle.

 Dzień chłopaka a dzień mężczyzny - czym się różnią?

Dzień Chłopaka często mylony jest z dniem mężczyzn i na odwrót. Tak naprawdę jest to jednak zupełnie inne święto. Różni je niemal wszystko – począwszy od daty obchodzenia, po to, kto świętuje w danym dniu. Przypominając: dzień mężczyzny jest dwa dni po dniu kobiet, czyli 10 marca, dzień chłopaka świętujemy natomiast ostatniego dnia września. W marcu przypada święto dorosłych mężczyzn, natomiast we wrzeniu chłopców i nastolatków. Nieznaczne różnice pojawiają się też w tym, jak celebrujemy z dorosłymi panami ich dzień, a jak czcimy dzień chłopaka.  

 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel