Twój koszyk jest pusty

Jak zapakować prezent?

2019-10-31
Jak zapakować prezent?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie ma jedynej słusznej metody pakowania prezentów. Zależy ona od rodzaju upominku, jego wartości i okazji. Dobranie właściwego sposobu i perfekcyjna realizacja mogą sprawić, że podarunek zyska na wartości. Są tacy, którzy twierdzą, że opakowanie jest równie ważne, co zawartość. Jest w tym dużo prawdy. Szczególnie wtedy, gdy mowa o prezentach pamiątkowych i dawanych w specjalnych okolicznościach. Gdy na wręczającego zwrócone są dziesiątki czy nawet setki oczu, nie możemy pozwolić sobie na niechlujstwo. Jak wykonuje się różne rodzaje pakunków?

Pakowanie prezentu znajdującego się w pudełku

Celem pakowania prezentu - bez względu na to, czy rozumiemy przez nie owijanie papierem, folią, czy włożenie upominku do torebki - jest ukrycie zawartości. W ten sposób chcemy po prostu zwiększyć suspens! Powszechnie zakłada się, że największa przyjemność związana z dostawaniem prezentów wiąże się z pewnego rodzaju tajemnicą i niepewnością. Opakowanie musi być więc szczelne. Przy oklejaniu pudełka ozdobnym papierem należy zacząć od perfekcyjnego odmierzenia odpowiedniej ilości materiału. Nie może go być ani za dużo, ani za mało. Gdy wystąpią braki, odsłonięte zostanie pudełko zawierające zapewne informację na temat zawartości. W przypadku użycia zbyt dużej powierzchni, będziemy zapewne musieli nieco improwizować. Na przykład poprzez tworzenie brzydkich zagięć i ponadprogramowe doklejanie. Jak najłatwiej sprawdzić, ile papieru potrzebujemy? Rozłóż arkusz na stole lub podłodze, a następnie na jego środku połóż pudełko z podarunkiem. Przeciągnij papier najpierw z każdego z dłuższych boków i zaznacz ołówkiem, ile materiału potrzebujesz, by jedna strona pokrywała drugą. Czynność powtórz, tym razem badając ilość konieczną do zakrycia krótszych boków. Wytnij wyznaczoną część arkusza.

 

Teraz właściwie musisz powtórzyć powyższą czynność, tylko tym razem szczelnie naciągając papier i zaklejając go taśmą klejącą w miejscu nachodzenia na jego dolną warstwę. Odwróć pudełko, a następnie dokładnie dociśnij papier do jednego z boków o mniejszej powierzchni. Zauważysz w tym momencie zakładki o trójkątnym kształcie. Przyklej je do boków i zakryj płatami papieru znajdującymi się pod spodem. Ten sam zabieg powtórz z drugiej strony. Przygotowany w ten sposób prezent (o ile wszystkie obliczenia były prawidłowe i zachowaliśmy kąt prosty) powinien wyglądać bardzo estetycznie. Jeśli uznamy jednak, że musi mieć coś “ekstra”, możemy zawiązać na nim kokardę w kolorze pasującym do barwy i wzoru użytego papieru dekoracyjnego.

 

W jaki sposób zapakować prezent o nieregularnym kształcie?

Nie wszystkie podarunki są fabrycznie zapakowane. O ile same nie mają kształtu prostokąta, musimy je wtedy zapakować w folię zupełnie inną metodą niż przedstawiona powyżej. Ta jest zdecydowanie prostsza, a robi podobne wrażenie. Najpierw na naszej “powierzchni roboczej” rozkładamy dość duży arkusz tektury. Upominek kładziemy właśnie na nim, a wokół rysujemy okrąg obejmujący wszystkie elementy prezentu. Właśnie stworzyliśmy podstawę naszego opakowania! Możemy ją dodatkowo udekorować, na przykład przyklejając złote gwiazdki lub obsypując brokatem (warto jednak uważać, by nie zabrudzić nim samego podarunku). Teraz kładziemy prezent wraz z “podestem” na kwadratowym arkuszu folii. Następnie łapiemy palcami rogi i przyciągamy je do siebie. Spinamy wszystkie ze sobą za pomocą zszywacza. Miejsce łączenia można jeszcze zakamuflować kokardką lub szeroką wstążką. To właściwie wszystko!

Czy naprawdę muszę zrobić to sam?

Pakowanie prezentów jest prawdziwą sztuką. Nic dziwnego, że większa część z nas woli tę czynność oddać w pewne ręce sprzedawców artykułów dekoracyjnych. Zdarzają się jednak w życiu sytuacje, w których samodzielne opakowanie upominku jest koniecznością. Mamy nadzieję, że w jednej z nich pomógł Ci właśnie nasz krótki poradnik! Poza tym - to naprawdę nie takie trudne! Może nawet staniesz się osobą, którą inni proszą o pomoc? Powodzenia!

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel