Twój koszyk jest pusty

Jak zapakować prezent?

2020-01-29
Jak zapakować prezent?

Pakowanie prezentów nie należy do najłatwiejszych zadań. Przecież skoro zakupiliśmy podarunki i wiemy, że się spodobają, to co tak naprawdę może pójść źle? Okazuje się, że bardzo dużo – nawet najlepszy prezent, jeśli zostanie niestarannie lub po prostu źle zapakowany, może nie tylko wyglądać nieestetycznie, ale w skrajnych przypadkach nawet ulec zniszczeniu.

 

Pakowanie prezentów w papier

Prezenty o regularnych kształtach lub te znajdujące się w pudełku, najlepiej zapakować w ozdobny papier. Problem polega na tym, że zdecydowanie łatwiej o tym powiedzieć, niż to zrobić. Dlatego poniżej znajdziecie dość dokładny opis, jak dobrze zapakować prezent, aby całość wyglądała schludnie oraz estetycznie.

Potrzebujemy:

  • grubego, w miarę sztywnego papieru ozdobnego;
  • ostrych nożyczek;
  • koniecznie dwustronnej, przezroczystej taśmy klejącej, która znacznie ułatwi pracę.

Oto, co należy zrobić.

  1. Najpierw odmierzamy odpowiednią ilość papieru – i jest to prawdopodobnie najważniejsza część całej operacji. Z oczywistych względów papieru nie może być za mało, ale jeżeli będzie go za dużo, to też nie ułatwimy sobie pracy. Generalna zasada jest taka, że powinniśmy móc swobodnie owinąć pudełko tak, aby obydwie krawędzie arkusza papieru znalazły się nieopodal obydwu przeciwległych krawędzi tej samej ściany pudełka. Co więcej, papier powinien sięgać ponad połowę wysokości dwóch pozostałych, jeszcze nieowiniętych ścian bocznych. Jeżeli będzie go mniej, bardzo mocno utrudnimy sobie zadanie.
  1. Pudełko owijamy możliwie ciasno. Aby zrobić to dobrze, należy przykleić początek papieru do pudełka, owinąć je, a następnie przykleić drugi koniec papieru do owiniętej już ściany. Bardzo wskazane jest podwinięcie obydwu krawędzi papieru przed ich przyklejeniem. UWAGA! Owijanie zaczynamy od spodniej ściany pudełka – czyli tej, na której będzie ono stało. Górna, widoczna część prezentu, na której zazwyczaj umieszczamy zawiązaną wstążkę, powinna być gładka.
  1. Pudełko z prezentem jest w zasadzie zapakowane, zostały jeszcze tylko dwie mniejsze ściany boczne. Aby odpowiednio je zakryć, najpierw odwracamy pudełko spodnią ścianą do góry – tak, aby mieć przed oczami podwiniętą krawędź przyklejonego papieru. Następnie na bocznej ścianie dociskamy papier od góry, później zawijamy lewą stronę, a następnie prawą, pamiętając jednocześnie o równych krawędziach. Do zawinięcia pozostał tylko dolny fragment papieru w kształcie trójkąta. Podwijamy jego krawędź (identycznie, jak robiliśmy wcześniej), a następnie przyklejamy dwustronną taśmą klejącą do bocznej ściany pudełka. Całą operację powtarzamy na przeciwległej, ostatniej niezakrytej ścianie pudełka.

Jak wspomniano wcześniej, odpowiednia ilość papieru jest w tym przypadku kluczowa. Natomiast podwijanie krawędzi papieru sprawi, że całość będzie wyglądać bardzo estetycznie.

Oczywiście prezent można owinąć nie tylko papierem ozdobnym. Przy odrobinie umiejętności można to zrobić również zwykłym papierem pakowym, folią, jakimiś tkaninami, a nawet gazetą. Jeżeli to nikomu nie przeszkadza, to nie ma żadnych przeszkód, aby trochę poeksperymentować.

Ozdabianie zapakowanego prezentu

Prezent zapakowany, mamy więc powody do dumy. A gdyby go jeszcze dodatkowo ozdobić? Można to zrobić chociażby za pomocą wstążki – zdecydowanie najpopularniejszego sposobu przyozdobienia zapakowanego prezentu. Wstążka może być z tkaniny lub tworzywa sztucznego, ważne jedynie, aby była równo odcięta i dopasowana kolorystycznie do prezentu.

Do ozdoby zapakowanego podarunku można również użyć sezonowych dekoracji. Bombki, szyszki, rośliny zimozielone (bukszpan, jemioła, ostrokrzew, bluszcz itp.) są idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto nie boi się odrobiny oryginalności podczas przyozdabiania upominku.

A na koniec warto pamiętać, że nie warto utrudniać sobie życia nawet podczas pakowania prezentów. Jeżeli podarunek ma nieregularny kształt i nie znajduje się w pudełku, a my wciąż nie wiemy, jak go spakować – po prostu włóżmy go do pudełka zakupionego w dowolnym wielkopowierzchniowym sklepie meblowym, a następnie owińmy ozdobnym papierem. Można w ten sposób spakować chociażby ubrania. Poza tym ostatecznie zawsze można skorzystać z gotowych, papierowych toreb na upominki.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel