Twój koszyk jest pusty

Jak zapakować prezent?

2021-04-16
Jak zapakować prezent?

Pakowanie prezentów to prawdziwa sztuka, zwłaszcza gdy zależy nam, aby upominek wyglądał elegancko, a zarazem estetycznie. Najtrudniej jest zapakować prezent niewymiarowy lub o dużych gabarytach. Aby sobie ułatwić to zadanie, najczęściej sięgamy po kolorowy papier, pudełka lub gotowe torebki. Jednak warto także zadbać o dodatki jak kokardki, wstążki czy też kartka z życzeniami.

Prezent kupujemy z ważnej okazji, np. urodziny, rocznica lub święta. Pełni on bardzo ważną funkcję w relacjach rodzicielskich, rodzinnych, przyjacielskich, a czasem także biznesowych. Obdarowując kogoś upominkiem, pokazujemy mu, że jest istotną osobą w naszym życiu lub zależy nam na utrzymaniu dobrych relacji i kontaktów koleżeńskich czy pracowniczych. Aby jednak prezent miał efektywny wydźwięk, musi zostać elegancko i estetycznie zapakowany. Pięknie opakowany upominek sprawia, że rozbudza się nasza ciekawość i bardziej cieszy nas to, co jest schowane wewnątrz. Sposób zapakowanie prezentu w dużej mierze zależy od jego kształtu, gabarytów oraz wagi. Przed pakowaniem upominku warto zaopatrzyć się w potrzebne do tego celu akcesoria jak pudełka, papier i ozdoby.

Papier - uniwersalne i proste pakowanie prezentu

Papier to uniwersalny materiał do pakowania prezentów. Dzięki niemu możemy zapakować upominki w różnych kształtach oraz te o większych gabarytach. Możemy wybrać papier szary, kolorowy lub błyszczący. Podstawową sprawą jest dobranie grubości, wielkości oraz koloru arkusza papieru do naszego prezentu. Ważne, aby nie był on zbyt cienki, ponieważ wtedy będzie się szybko rozrywał i trudno będzie go odpowiedni uformować.

Istotny jest także dobór koloru i wzoru, ponieważ pakując upominek dla dziecka, możemy wybrać papier z zabawkowymi postaciami, dla przyjaciółki - w kwiaty, natomiast na oficjalną uroczystość (np. chrzciny, komunia) papier powinien być elegancki - biały, złoty lub srebrny.

Ważna jest wielkość papieru, nie może być mniejszy od upominku. Najlepiej zmierzyć prezent, aby wybrać odpowiednią część papieru, przy czym należy pamiętać, że potrzebny jest jego zapas na złożenie i sklejenie. Do zapakowania upominku w papier przyda również taśma klejąca dwustronna, która ułatwi przymocowanie materiału do prezentu.

Pakowanie prezentu możemy zlecić profesjonalistom, wtedy wystarczy wybrać kolor materiału oraz rodzaj dodatków. Możemy zdecydować się na czarne opakowanie ze srebrną tasiemką, bardziej uniwersalne granatowe opakowanie z niebieską kokardą lub eleganckie białe opakowanie z białą tasiemką i różowymi ozdobami.

Pudełko dostosowane do wielkości prezentu

Ozdobne pudełka są najbardziej elegancką i efektowną formą pakowania prezentów, a jednocześnie są bardziej wytrzymałe niż papier czy torebka. Na takie opakowanie warto zdecydować się także wtedy, gdy prezent będziemy dostarczać pocztą lub kurierem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że upominek nie uszkodzi się w transporcie. Do tego w pudełku wolne miejsce można wyłożyć wełną drzewną lub skrawkami kolorowej bibuły. Możemy prezent zapakować w zwykły, szary kartonik i okleić całość papierem kolorowym lub zaopatrzyć się w gotowe, już ozdobione pudełko w odpowiednim rozmiarze.

Kupując kartonik, warto pamiętać, aby był on większy niż prezent, ponieważ wtedy będzie łatwiej go zapakować. Jednocześnie całość będzie wyglądać bardziej elegancko, gdy wnętrze pudełka jest wyłożone materiałem lub bibułą. Jeśli potrzebujemy mniejszego kartonika, warto wybrać brązowe pudełko z kokardą wielkości XS o rozmiarach 10,4 x 10,4 cm lub pudełko w różowe kwiaty - rozmiar S o wymiarach 13 x 13 cm. Jeśli mamy większy prezent, wybierzmy pudełko z bordowym wieczkiem (L) o rozmiarze 17,5 x 17,5 cm lub pudełko w żółte płatki śniegu (XL, 25 cm x 25 cm). Natomiast do zapakowania biżuterii najbardziej przydatne będzie małe bordowe pudełko ze srebrną tasiemką.

Torebki i dodatki do ozdoby upominku 

Torebka prezentowa to najprostsza forma zapakowania upominku. Nie da się jej zrobić w domu, trzeba kupić gotową w sklepie. Takie torebki są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach, często są także torebki okazyjne, np. na komunie, na chrzest lub święta. Samo pakowanie jest proste, wystarczy włożyć prezent do środka i zapisać na dołączonej karteczce imię solenizanta lub życzenia. Jeśli do torebki nie dołączono żadnego bileciku, wtedy warto kupić kartkę z życzeniami lub dedykacją. Może to być również tabliczka o rozmiarze 9 cm x 9 cm z wygrawerowanymi, indywidualnymi życzeniami lub specjalną sentencją.

Dodatkowo do torebki możemy przyczepić piękną kokardę lub kwiat, aby prezent nabrał stylowego wyglądu. Dobrze jest także zadbać o zamkniecie czy też sklejenie torebki, aby obdarowany nie widział, co jest w środku. Można to zrobić za pomocą przeźroczystej, dwustronnej taśmy klejącej lub odpowiednio przeplatając sznurki torebki.

Prezent to szczególny dar, którym chcemy obdarować kogoś z wyjątkowej okazji. Dzięki eleganckiemu opakowaniu dawanie i rozpakowywanie upominku mogą stać się niezwykłą przyjemnością dla obdarowanego, jak i dla darczyńcy. Warto zadbać o estetykę opakowania oraz o gustowne dodatki, które ozdobią pudełko, torebkę czy papier. 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel