Twój koszyk jest pusty

Jaki prezent na roczek będzie najlepszą pamiątką?

2019-10-31
Jaki prezent na roczek będzie najlepszą pamiątką?

Prezenty na pierwsze urodziny stanowią bardzo specyficzną kategorię upominków. Nie do końca bowiem wiadomo, kogo można uznać za ich adresata. Czy jest nim nieświadome jeszcze dziecko, czy może jego rodzice, którzy za pomocą wartościowego przedmiotu otrzymują komunikat o trosce i zainteresowaniu ich pociechą? Może warto na tę sprawę spojrzeć nieco inaczej i uznać, że prezent na roczek powinien stanowić przede wszystkim pamiątkę, której znaczenie ujawni się dopiero po wielu latach. Jakie cechy powinien więc posiadać tego rodzaju prezent? Przede wszystkim musi być bardzo trwały. Nie chodzi wyłącznie o to, by zachował swoje praktyczne właściwości, ale by zniszczeniu lub starciu nie uległ wygrawerowany na nim lub naniesiony w inny sposób napis. To właśnie on stanowi najczęściej informację na temat okazji wręczenia prezentu i dedykację. Jakie propozycje w związku z tym warto wziąć pod uwagę?

Ramka na zdjęcia z odciskiem dziecięcej dłoni i stópki

Ideałem pamiątki jest przedmiot absolutnie unikatowy i związany z obdarowaną osobą. Obie cechy posiada ramka na zdjęcia zawierająca odcisk stopy i dłoni dziecka. Do zestawu została dodana masa formierska, która zazwyczaj służy do przygotowania różnego rodzaju odlewów. To do niej przykładamy kończyny malucha w celu stworzenia tego absolutnie niepowtarzalnego dzieła sztuki. Dobór zdjęcia do tego typu ramki wydaje się być oczywisty - należy wybrać fotografię z okresu zbliżonego do daty wykonania odlewu. W ten sposób wykreujemy swego rodzaju instalację artystyczną dedykowaną małemu solenizantowi lub małej solenizantce. Dodatkowo na wykonanej z drewna ramce możemy umieścić grawer nie w jednym, ale w dwóch miejscach (pod zdjęciem i pod odlewem). Wartość sentymentalna takiego prezentu jest nieoceniona!

Kieszeniowy album na fotografie z dedykacją

Zbieranie zdjęć znajdującego się na najwcześniejszym etapie rozwoju malucha jest bardzo ważnym elementem dokumentacji życia rodzinnego. Wiedzą o tym producenci prezentów na roczek, ponieważ w tej kategorii podarunków albumy zajmują bardzo ważną pozycję. Ciekawą propozycją jest ich kieszeniowa wersja wyposażona w dwa okienka na zdjęcia. Na znajdującej się na okładce metalowej tabliczce można umieścić dowolną dedykację (jedynym ograniczeniem jest oczywiście powierzchnia). W albumie mieści się do dwustu fotografii o wymiarach 10 na 15 centymetrów. Szczególną uwagę zwraca solidna konstrukcja albumu, który z pewnością przetrwa wiele lat - nie tylko szczęśliwego dzieciństwa, ale i dorosłości. 

Zestaw szkatułek w kształcie Arki Noego - na pierwszy ząbek i pierwszy pukiel włosów

Niektóre z prezentów na pierwsze urodziny same w sobie nie stanowią pamiątek. Tak jest w przypadku szkatułek przeznaczonych do przechowywania pierwszego usuniętego ząbka i ściętego w trakcie pierwszej wizyty u fryzjera pukla włosów. Są to swego rodzaju naturalne pamiątki, które w wielu rodzinach stanowią wręcz relikwię. Przedmioty te pokazywane są dzieciom po latach, najczęściej ku ich wielkiemu zdziwieniu. Dzieciaki nie są w stanie uwierzyć, że tak mały ząb należał kiedyś do nich. Na wierzchu pudełka można umieścić oczywiście samodzielnie wybraną dedykację. Symbolika kształtu szkatułki jest dość jasna - w końcu Arka Noego służyła do przechowania czegoś bardzo cennego - przedstawicieli mieszkającej na ziemi fauny. Czyż wspomnienia o wczesnych latach życia nie stanowią równie ważnego skarbu?

 

W przypadku prezentu na roczek nominalna wartość upominku nie ma aż tak dużego znaczenia . Liczy się inwencja i - co tu kryć - pewna doza sentymentalizmu. Jeśli wybrany przez nas podarunek pozwoli dorosłej już osobie zamyślić się nad upływem czasu i być może dowiedzieć się czegoś więcej o własnym dzieciństwie - spełnił on swoją rolę. Estetyka prezentu jest oczywiście bardzo ważna, ale byłaby ona niczym bez możliwości personalizacji i uczynienia ze zwykłego przedmiotu czegoś zupełnie wyjątkowego - swego rodzaju wehikułu czasu i wspomnień.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel