Twój koszyk jest pusty

Jaki wybrać prezent na komunię? Kilka sprawdzonych pomysłów

2019-05-02
Jaki wybrać prezent na komunię? Kilka sprawdzonych pomysłów

Pierwsza komunia święta to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w życiu każdego młodego chrześcijanina. Właśnie dlatego po uroczystości kościelnej zaprasza się gości na uroczysty obiad, a dziecko, które przyjęło do serca Jezusa, obdarowuje się prezentami. Wybór odpowiedniego podarku może być problematyczny. Właśnie dlatego powstał niniejszy tekst – przedstawiamy w nim kilka sprawdzonych pomysłów na prezent z okazji pierwszej komunii. Zapraszamy do lektury!

Najpopularniejsze prezenty komunijne - statystyki

Badania pokazują, że na prezent komunijny wydaje się średnio około 600 złotych – oczywiście nie jest to w żadnym wypadku kwota obligatoryjna. Na droższe prezenty z pewnością mogą pozwolić sobie rodzice i rodzice chrzestni dziecka przyjmującego pierwszą komunię, dalsza rodzina lub znajomi mogą wybrać coś o wiele skromniejszego. Wielką popularnością cieszą się pamiątki religijne, np. obrazki z wizerunkiem świętego lub patrona, a także nieśmiertelne prezenty w rodzaju roweru czy zegarka. Wraz z postępem technologicznym, coraz więcej dzieci otrzymuje tablety lub konsole do gier, a także deskorolki i hulajnogi z napędem elektrycznym. Wielu dorosłych decyduje się również na przekazanie koperty z plikiem banknotów, by dziecko samo mogło wybrać sobie prezent. Jak to się jednak kończy – wszyscy doskonale wiemy, kopertę przejmują rodzice, a pieniądze znikają w niewyjaśnionych okolicznościach…

Prezent odpowiedni do okazji

Choć najnowsza konsola do gier czy hulajnoga z napędem elektrycznym to z pewnością prezenty, które sprawią dziecku mnóstwo radości, warto się zastanowić czy tak uroczysta okazja, jak pierwsza komunia święta nie wymaga od nas wybrania podarku bardziej przemyślanego. Być może nieco skromniejszego, lub bez tej samej wartości rozrywkowej, a jednak bardziej pasującego do okazji. Dobrym pomysłem wydają się być wspomniane w poprzednim akapicie pamiątki o charakterze religijnym lub skromna biżuteria – np. bransoletka z wygrawerowaną datą uroczystości komunijnej.

Naszyjnik i bransoletka z grawerem – prezenty dla dziewczynek

Naszyjniki lub bransoletki z grawerem są chętnie wybierane jako prezent na pierwszą komunię świętą z prostego powodu – tylko od nas zależy jaki wzór lub napis znajdzie się na grawerowanym fragmencie metalowej powierzchni. Może to być data pierwszej komunii, może to być imię osoby obdarowywanej prezentem lub jakiś symbol, który będzie jej przypominał o tym szczególnym dniu. Niegdyś grawerowanie było wykonywane ręcznie i wykorzystywano w tym celu rylce, dziś coraz częściej używa się substancji chemicznych lub lasera, co pozwala na większą precyzję. Nie tylko bransoletki i naszyjniki mogą posiadać grawerowane elementy – z okazji uroczystości komunijnej wiele osób decyduje się na wybór np. pamiątkowej tabliczki z wygrawerowaną dedykacją lub posrebrzanej szkatułki.

Święty medalik i wieczne pióro – prezenty dla chłopca

O ile naszyjniki i bransoletki to prezenty, które raczej sprawdzają się w przypadku dziewczynek, tak dla chłopców proponujemy alternatywę w postaci świętego medalika lub wiecznego pióra. Pierwszy prezent można nosić na szyi bez względu na płeć i jest to jedna z niewielu ozdób, na które godzą się dorastający chłopcy. Medalik z wizerunkiem Matki Boskiej, świętego lub imiennego patrona to pamiątka, która może towarzyszyć dziecku przez całe życie.

Z kolei wieczne pióro (lub zestaw długopis i pióro) to prezent nie tylko elegancki, ale również funkcjonalny. Przyda się w szkole, pozwoli wyrobić ładny charakter pisma, nauczy dziecko szanować przedmioty wartościowe (w przeciwieństwie do pierwszego lepszego długopisu, o wieczne pióro należy dbać). Jak sama nazwa wskazuje – wieczne pióro może towarzyszyć dziecku przez wiele lat i przydać mu się nawet w dorosłym życiu.

Wyjątkowy prezent na wyjątkową okazję

Wybierając prezent na komunię, dołóżmy starań, by było on elegancki, pasował do okazji i miał w sobie potencjał na bycie sentymentalną pamiątką. Niekiedy skromniejsze upominki mają większą wartość niż droga konsola do gier. Nierzadko liczy się gest i dobór odpowiedniego prezentu do rangi okazji. Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomógł Wam rozwiać wątpliwości w temacie wyboru najlepszego prezentu na komunię.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel