Twój koszyk jest pusty

Najlepsze życzenia na Dzień Ojca

2023-06-13
Najlepsze życzenia na Dzień Ojca

Kiedy jest Dzień Ojca?

Dzień Taty to święto obchodzone na całym świecie. Nie wszędzie jednak świętuje się go w tym samym terminie. W niektórych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii czy Portugalii jest on świętem ruchomym i wypada w imieniny Józefa, czyli 19 marca. Ta data nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do św. Józefa – ojca Jezusa. Jeszcze w inny dzień świętują Niemcy – u nich dzień ojca przypada 39 dni po Wielkanocy, czyli w katolickie święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów jest to dzień wolny od pracy. Warto też wspomnieć, że mieszkańcy Francji, Irlandii, Grecji czy Wielkiej Brytanii życzenia z okazji dnia ojca składają w trzecią niedzielę czerwca.

W Polsce dzień taty jest świętem obchodzonym raz w roku, zawsze w tym samym terminie. W Polsce świętujemy go 23 czerwca.

Jak obchodzimy Dzień Ojca w Polsce?

Po raz pierwszy polskie dzieci życzenia na dzień ojca składały w 1965 roku. Obecnie święto to nad Wisłą obchodzimy powszechnie, nadal jednak nie dorównuje popularnością dniu mamy. Mimo to wiele szkół i przedszkoli decyduje się na organizację akademii i przedstawień, które mają uczcić ten wyjątkowy dzień. Wydarzenia te są okazją do wręczenia laurki oraz złożenia życzeń. Dorosłe dzieci często nie tylko wręczają ojcom życzenia na okolicznościowej kartce, ale i prezenty. Do tych najpopularniejszych należą kubki termiczne, karafki i kieliszki do alkoholu, męska biżuteria, personalizowane breloczki, śmieszne gadżety takie jak nosidło na piwo, zdjęcia w ramkach z grawerem czy prezenty związane z hobby i zainteresowaniami taty.

Jaka jest historia Dnia Ojca?

Dzień Ojca jest amerykańskim świętem i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie stanu Waszyngton. Zapoczątkowała je Sonora Smart Dodd, która w ten sposób chciała podziękować swojemu tacie za wychowanie jej i pięciorga rodzeństwa po śmierci mamy. Pierwszy dzień ojca odbył się 19 czerwca 1910 roku. Zanim jednak świętować zaczęto we wszystkich stanach, musiało minąć kilka lat. Dopiero w 1972 roku Richard Nixon ustanowił oficjalny Dzień Ojca w USA.

W Dniu Taty życzę… – czyli jakie powinny być życzenia na Dzień Taty?

Bez względu na to czy zdecydujesz się na rymowane życzenia, na te krótkie, czy dłuższe zawsze powinny być one szczere. Ważne, aby pochodziły prosto z serca i trafiały prosto do serca taty. Najlepiej, jeśli samodzielnie spróbujesz stworzyć kilka zdań i wyrazić to, co czujesz do swojego rodziciela. Taki list może liczyć zaledwie kilka słów, ale będzie o wiele lepszy od rzuconego pospiesznie i nieśmiertelnego wszystkiego najlepszego. Jak napisać wzruszające życzenia dla taty?

  • Przede wszystkim warto się skupić na jego pozytywnych cechach np. opiekuńczości, czułości, odwadze, zaangażowaniu, odpowiedzialności itp.

  • W życzeniach warto podkreślić, kim dla Ciebie jest tato – przyjacielem, przewodnikiem, nauczycielem, opoką, azylem, niedoścignionym ideałem, obrońcą itp.

  • Na koniec warto się zastanowić, czego tak naprawdę chcemy życzyć tacie np. zdrowia, szczęścia, spełnienia marzeń, wszelkiej pomyślności, codziennej radości; składając życzenia, warto też odejść od ogólników i postawić na personalizacje np. życzę Ci, aby udało Ci się wyjechać na wymarzone wakacje do Włoch (jeśli tata oczywiście o tym marzy).

Gotowe życzenia na Dzień Ojca

Ułożenie własnych życzeń na dzień taty to nie lada wyzwanie. Jeśli nie masz talentu do ubierania myśli w słowa, możesz skorzystać z tzw. gotowców. Wśród nich znajdziesz zarówno krótkie życzenia, jak i wesołe rymowanki. Przed wysłaniem lub przepisaniem ich na kartę, dokładnie je jednak przeczytaj i zastanów się, czy pasują do twojego taty i faktycznie sprawią mu radość. Pamiętaj też, że gotowe życzenia na dzień taty możesz dowolnie modyfikować i dodawać do nich coś od siebie.

"Kochany Tatusiu! Dałeś mi mądrość i wiedzę, nauczyłeś iść pod wiatr, z Twą dobrocią i uśmiechem łatwiej kroczyć mi przez świat."

"Dziękuję, że znosiłeś to, czego nie sposób było znieść i że robiłeś coś z niczego. Że dawałeś, mając puste kieszenie, że wybaczyłeś, choć nie chciałem przepraszać. Za to, że kochałeś, gdy kochać się nie dawało. Że mnie wychowałeś i że się to świetnie udało."

"Kochany Tato, w dniu Twojego święta chciałem podziękować Ci za rady, słowa proste i trudne. Dziękuje za wszystkie wspólne chwile, za to, że pracujesz dla nas i zdzierasz sobie nerwy. Tato najdroższy, bardzo Cię kocham i jak umiem, tak pomagam!"

"Wiem, jak ciężko pracujesz tato! Bardzo Cię kocham za to. Także za Twe szlachetne serce, w którym rodzina pierwsze ma miejsce! W ten dzień świąteczny przyjmij podziękę za wiarę, mądrość, ojcowską rękę. Wysłuchaj życzeń, co z serca płyną: Niech smutne dni Ciebie ominą."

"Kochany tato skromny bukiecik kwiatów darować chcę Ci z okazji twojego święta. Do niego dołączam szczere życzenia: w życiu samych przyjemności i radości, marzeń spełnienia i wszystkiego najcudowniejszego."

"Dzień dzisiejszy tatku miły wyjątkowy jest! Dziś święto obchodzi najdroższy tata - mój przyjaciel, wzór, opoka. Za twą mądrość stokrotnie dziękuję. Za twą dobroć, odwagę i zrozumienie odwdzięczyć się nie umiem. Każdym czułym serca uderzeniem najserdeczniejsze życzenia składam: zdrowia, szczęścia, pomyślności, czerpania z życia pełnymi garściami, codziennej radości wraz z miłością."

"Dziś świętujemy dzień najlepszego z ojców - święto taty mojego. Dziękuje, że pokazałeś mi, jak wspaniałe mogą być życia chwile. Dziękuje za twoją troskę, oddanie i wsparcie i pomoc. Jesteś moją pierwszą miłością, najlepszym wzorem, codziennie pokazujesz mi, jak piękny jest świat. Nie zmieniaj się drogi tatku. Miej spokojną głowę, żyj marzeniami, spełniaj swoje cele."

"W dniu dzisiejszym drogi tatku chcę wyrazić wdzięczność i złożyć życzenia. Wszystkiego najlepszego to stanowczo za mało, dlatego życzę Ci spokoju ducha, niezapomnianych przygód i podróży, udanych połowów i zawsze szczęśliwych powrotów do domu."

"Święto twoje to okazja, aby głośno powiedzieć - wszystkiego najlepszego. Zdrowia, szczęścia, pomyślności, w duszy niechaj spokój gości. Te skromne życzenia to moje podziękowanie za twoją odwagę, troskę, miłość i to, że jesteś zawsze, gdy Cię potrzebuje."

"Słowami największej wdzięczności nie jestem w stanie wyrazić, jak bardzo Ci dziękuję za twoje poświęcenie i trud wychowania. Jesteś moim bohaterem i wzorem do naśladowania. Imponujesz mi ojcowską odwagę i mądrością. Z okazji dnia ojca dziękuje Ci za wszystko i życzę tylko tego co najlepsze."

Śmieszne życzenia na Dzień Ojca

Ojcom z poczuciem humoru nie musisz składać klasycznych życzeń, o wiele lepiej sprawdzą się te oryginalne wierszyki i żartobliwe rymowanki. Nie masz pomysłu na śmieszne życzenia na dzień ojca? Oto kilka sprawdzonych propozycji:

"Drogi Tatusiu – najlepszy na świecie, który mnie kochasz w zimie i w lecie, jesienią, wiosna w niezmiennej trosce w szczęśliwym domu – jak w raju rosnę. Za Twoją dobroć dzisiaj dziękuję, zdrowia i szczęścia winszuje. Bezpiecznej szosy, marzeń spełnienia, pięknych urlopów i wakacji zawsze razem!"

"W dniu dzisiejszym drogi tato, odpłyń na marzeń statku. Będę spełniać twe życzenia, dzień dzisiejszy wszystko zmienia. Obchodzimy twoje święto, więc pozostaw trudy, znoje. Tato, tato ukochany, my życzenia ci składamy. Przesyłamy jakby z procy, sto całusów z całej mocy!"

 

"Kochany tato, właśnie przyszło lato, skowronek na drzewie zaćwierkał, z nieba spadła butelka,

a ta butelka pełna słodyczy, skowronek zdrowia ci życzy, obok wrona głośno krzyczy –

żyj nam tatusiu 100 lat! W zdrowiu i szczęściu, jak najwspanialszy kwiat!"

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel