Twój koszyk jest pusty

Prezenty świąteczne dla pracowników

2022-11-30
Prezenty świąteczne dla pracowników

Czy warto dawać prezenty świąteczne pracownikom?

Temat obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w firmie rodzi wiele dyskusji. Wynika to z tego, że nie każdy pracownik chce się angażować w religijne uroczystości, nie każdy jest wierzący i nie każdy wyznaje wiarę katolicką. Specjaliści od HR radzą więc, aby przed zorganizowaniem firmowej wigilii czy też wręczeniem prezentów wysondować zespół. Zawsze dobrym pomysłem jest też zaproponowanie w grudniu uroczystej kolacji bez zabarwienia religijnego oraz wręczenie prezentów lub premii z okazji zakończenia roku.

Dlaczego warto dawać pracownikom prezenty gwiazdkowe?

Upominek świąteczny od firmy to zawsze miły gest, który buduje pozytywne relacje. Badania wykazują, że te oraz docenianie pracownika dają dużo większą satysfakcję niż pieniądze. Przemyślane prezenty świąteczne dla pracowników pomogą więc zbudować pozytywne relacje, zmotywują do pracy, wytworzą lojalność i przywiązanie do miejsca zatrudnienia.

Premia z okazji świąt Bożego Narodzenia – czy to dobry pomysł?

Premia świąteczna to najprostszy i najczęściej praktykowany prezent dla pracownika. Co jednak ciekawe wiele badań wskazuje, że właśnie z takiego upominku najbardziej się oni cieszą. Mimo że pieniądze to mało kreatywne rozwiązanie, to daje 100% pewność, że pracownik z nich skorzysta. Aby jednak taki prezent ucieszył pracownika, premia musi być wypłacona w odpowiedniej wysokości. Jakiej? Jednej dobrej odpowiedzi nie ma. Jej wysokość powinna być ustalona w oparciu o podstawę wynagrodzenia, stażu pracy, sytuacji finansowej firmy, innych finansowych bonusów wypłacanych przez cały rok. Pracodawca powinien pamiętać, że premia nie może być zbyt niska, ponieważ wywoła poczucie niedocenienia. To, dlatego, jeśli na prezenty świąteczne ma się mały budżet, o wiele lepszym rozwiązaniem będą drobne upominki materialne. Alternatywą dla klasycznej premii są bony, vouchery i karty upominkowe na święta. Te jednak zawsze rodzą ryzyko, że nie trafi się w gusta.

Idealny prezent dla pracownika na święta Bożego Narodzenia – jaki powinien być?

Upominki świąteczne dla pracowników przede wszystkim muszą pasować do relacji, jakie panują w firmie. Oryginalne i spersonalizowane prezenty to dobry wybór, jeśli swoich pracowników dobrze się zna i pozostaje w relacjach przyjacielskich. W innych przypadkach lepszym wyborem są uniwersalne podarunki np. kosze prezentowe. Odpowiedni prezent to także taki, który będzie wykorzystany przez pracownika. To, dlatego dobrze jest stawiać na te praktyczne. Wśród takich wymienia się kosze pełne smakołyków. Co one powinny zawierać? To, co znajdzie się w paczce świątecznej, zależy od budżetu – im jest on wyższy, tym bogatszy może być słodki prezent. Przykładowa zawartość to:

  • Zestawy bakalii,
  • Zestaw świątecznych pierników,
  • Świąteczny zestaw herbat,
  • Kawa,
  • Zestaw miodów w różnych smakach,
  • Wino lub inny alkohol,
  • Bombonierka z czekoladkami.

Oprócz smakołyków kosze prezentowe na Boże Narodzenie mogą zawierać drobne dekoracje takie jak ozdoby choinkowe, dekoracyjne zawieszki/bombki z napisem wesołych świąt, świece zapachowe, płyty z kolędami i świątecznymi piosenkami, foremki do pieczenia. Wielu pracodawców decyduje się również uzupełnić prezent o bilety do kina, książki, bony na zakupy spożywcze, vouchery do sklepu z rzeczami dla dzieci, bilety do teatru, gry planszowe.

Szykując paczki świąteczne dla pracowników, warto zadbać nie tylko o ich zawartość, ale i opakowanie. Te estetyczne prezentują się lepiej. Paczki dla pracowników mogą być ozdobione świąteczną grafiką, kokardami, wstążkami. Jeśli na szykowanie koszów nie ma się wiele czasu, to warto w sklepie internetowym kupić gotowe prezenty świąteczne.

Pomysł na oryginalny prezent świąteczny dla pracowników

Alternatywą dla koszów ze słodyczami są prezenty świąteczne nastawione na przeżycia, emocje i atrakcje. Zazwyczaj w paczkach z okazji świąt Bożego Narodzenia pracownicy otrzymują vouchery na zabiegi SPA, wizytę na strzelnicy, gokarty, kurs robienia sushi, symulator lotu. Takiego prezentu świątecznego żaden pracownik nie zapomni przez długie lata. Vouchery na atrakcje to także dobry pomysł na prezenty nie tylko dla pracowników, ale i klientów. Upominek ten powinni też rozważyć pracownicy, którzy miłą świąteczną niespodziankę chcą robić pracodawcy.

Oryginalne, a jednocześnie cenione prezenty świąteczne dla pracowników to również te dające możliwość rozwoju np. zdobycie nowej umiejętności. Wielu pracodawców z okazji świąt Bożego Narodzenia decyduje się obdarować osoby zatrudnione bonami na szkolenia czy kursy. Inne coraz częściej wdrażane pomysły to np. integracyjne wyjazdy dla całego zespołu. Świetny pomysł to wspólne wyjście na kręgle, na strzelnice, gokarty, paintball. Pracodawca organizujący taki prezent powinien jednak pamiętać, że nastawiony musi być on na wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze.

Pomysł na prezent budżetowy dla zespołu

Budżet żadnej firmy nie jest bez dna, dlatego prezenty świąteczne dla pracowników warto zaplanować z głową. Jeśli sytuacja finansowa nie pozwala, można postawić na symboliczne upominki. Do takich należą kartki, bileciki, bombki, skrzyneczki, herbata w ozdobnym opakowaniu, na których znajdą się życzenia świąteczne. Stosunkowo niedrogim prezentem dla pracowników będzie kubek ze śmiesznym lub motywującym napisem. Dla urozmaicenia wypełnić można go słodkościami np. pralinkami lub krówkami. Warto zadbać, aby nawet na drobnych upominkach zawsze znalazło się logo firmy, a prezent był pięknie zapakowany. W dobrym tonie będą również personalizowane upominki np. z mottem firmy, jej nazwą.

Prezenty dla pracowników – jak zadbać o osoby zatrudnione w okresie świąt?

Prezenty świąteczne dla pracowników najczęściej kojarzą się z tymi materialnymi. Coraz więcej badań wskazuje jednak, że pracownicy w tym szczególnym okresie oczekują od firmy zadbania o ich potrzeby. Mile widzianym upominkiem jest więc możliwość elastycznych warunków pracy w okresie świątecznym. Możliwość pracy hybrydowej w grudniu pomoże w przygotowaniach do świąt, a także da okazję do odwiedzin u rodziny. Wielu pracowników wskazuje, że idealny pomysł na upominek to dodatkowy dzień wolny np. w Wigilię lub tuż po świętach. Dobre relacje na linii pracodawca – pracownicy pozwoli też zabudować zadbanie przez tego pierwszego o wystrój biurowych wnętrz. Miłym akcentem będzie postawienie choinki w biurze, wywieszenie girlandów i innych ozdób.

Prezenty świąteczne dla pracowników - zasady, o których warto pamiętać

Prezent świąteczny dla pracownika należy wręczać w odpowiednim czasie. Najlepiej zrobić to na kilka dni przed Bożym Narodzeniem, ale nie zostawić tego na ostatni dzień pracy. Dobrym wyborem będzie tydzień przed wigilią. Prezent zawsze powinien być wręczany ładnie zapakowany i z życzeniami wesołych świąt. W dobrym tonie są jednakowe zestawy dla wszystkich pracowników. Kupując je, należy pamiętać, aby nie były one zbyt drogie, bowiem mogą spowodować niepotrzebne zmieszanie, natomiast tani upominek z okazji świąt może natomiast spowodować rozczarowanie. Większość firm na prezent świąteczny dla pracownika wydaje do 1000 złotych, przy czym średnia wartość upominku to 300-500 złotych. Symboliczne prezenty okraszone życzeniami np. słodycze kosztują natomiast do 100 złotych.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel