Twój koszyk jest pusty

Co kupić wychowawcy na koniec roku?

2022-05-25
Co kupić wychowawcy na koniec roku?

Co kupić wychowawcy na koniec roku?

Kiedy zbliża się koniec roku szkolnego, rodzice zaczynają myśleć nad zakupem upominków dla nauczycieli i dla wychowawcy. Co kupić wychowawcy na koniec roku? O ile w przypadku tych pierwszych, może to być przysłowiowy drobiazg, o tyle z opiekunem klasy sprawa zazwyczaj wygląda nieco inaczej. Wychowawca poświęca swój czas, aby zadbać o dobro klasy. To od niego zależy zgranie grupy, rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych, kontakt z rodzicami i bieżąca reakcja na zdarzenia. Wychowawca organizuje wspólne wycieczki, wyjścia do kina i to on ma wpływ na wspomnienia dzieci ze szkoły. Warto docenić wysiłki nauczyciela prowadzącego i okazać mu to, podarowując wyjątkowy prezent na zakończenie roku szkolnego.

Kwiat, zegarek czy może ręcznie wykonana pamiątka?

Standardowo przyjmuje się, że bukiet kwiatów, bombonierka czy czekolada to dobry prezent dla nauczyciela na koniec roku. Jednakże na chwilę postawmy się na jego miejscu. Jeśli wychowawca otrzyma całe naręcze kwiatów a mieszka na przykład w kawalerce, albo jest na nie uczulony, to co ma z nimi zrobić? Poza tym kwiaty zwiędną i nic po nich nie zostanie. A jeśli pani od matematyki dba o wagę i pragnie zrzucić kilka nadmiernych kilogramów, to czekoladki będą naprawdę nie na miejscu. Czasem warto pokusić się o prezent, który będzie bardziej praktyczny lub będzie stanowił miłą pamiątkę wspólnie spędzonych chwil. 

Co kupić wychowawcy na koniec roku? Jeśli budżet klasowy nie pozwala na zakup wypasionego ekspresu do kawy czy opaski sportowca z milionem funkcji, to dobrym prezentem może okazać się ręcznie robiony album na zdjęcia czy inna pamiątka. Przez lata wspólnych spotkań na zebraniach można poznać upodobania pozapracowe nauczyciela i kupić mu coś z nimi związanego. Może to być też coś neutralnego, co po prostu może okazać się praktyczne. Na przykład kubek termiczny z dedykacją od klasy lub ulubionymi powiedzonkami nauczyciela. Może to być zestaw mydeł, soli do kąpieli, a dla wielbiciela herbaty – komplet herbat zielonych, czarnych i czerwonych o różnych smakach.

Prezent od klasy czy od każdego ucznia z osobna - co kupić wychowawcy na koniec roku?

Rodzaj podarunku dla wychowawcy będzie uzależniony przede wszystkim od budżetu, jakim dysponuje klasa. Wpływ ma również aktywność rady rodziców i ich kreatywność. Takie kwestie dobrze jest przedyskutować na zebraniu, aby żaden z rodziców nie poczuł się pominięty czy wykluczony. Decyzja o wyborze prezentu zależy od woli większości opiekunów uczniów. Nie ma co ukrywać, najbardziej wartościowym podarunkiem będzie jeden wspólny. Kwestia wyboru upominku to już całkiem inna rzecz. Na pewno nie uniknie się sytuacji, w której poszczególni rodzice, pomimo decyzji o zakupie jednego prezentu, wyjdą przed szereg i kupią dodatkowe bibeloty czy kwiaty. Nie jest to ważne i nie ma na to wpływu. Jeśli klasa zdecyduje, że jeden prezent wystarczy, to śmiało można przystąpić do wyboru wyjątkowej niespodzianki.

A co kupić wychowawcy na zakończenie szkoły?

Zakończenie roku szkolnego, w którym uczniowie opuszczają mury dotychczasowej szkoły i rozpoczynają naukę w szkole średniej lub idą na studia, jest wyjątkowe. W tej sytuacji prezent stanowi pożegnanie z wychowawcą i nauczycielami i jest podziękowaniem za cały wkład pracy włożony w opiekę i edukację nad dziećmi. Jest to ważny moment w życiu dzieci, ponieważ kończy się jakiś etap ich nauki. Prezent na zakończenie szkoły powinien wyrażać tę wdzięczność, ale nie oznacza to od razu, że musi być wyjątkowo drogi. Przecież w prezencie nie chodzi o jego wartość materialną, ale o emocjonalną. Zgadza się, będzie to nie lada wyzwanie. 

Jakie zatem mamy opcje? Oto kilka pomysłów na prezent dla wychowawcy:

  • Fotoksiążka, która będzie upamiętniać wspólnie przeżyte chwile. Może zawierać miłą dedykację i podpisy wszystkich uczniów
  • Pióro wieczne, które będzie towarzyszyć wychowawcy w przygotowaniu kolejnych roczników do ważnych egzaminów i dalszej edukacji
  • Notes lub kalendarz, który na pewno się przyda w planowaniu kolejnych klasowych wycieczek i wyjść do kina, niestety już z innymi uczniami
  • Gadżety sportowe, które pozwolą utrzymać dobrą kondycję fizyczną. Mogą to być kijki trekkingowe, bidon z dedykacją, hantle czy karnet na siłownię
  • Coś dla ciała i duszy – zapachowe świece, zestawy herbat, sole do kąpieli, wejściówka do SPA

Prezent dla wychowawcy, który na długo zostanie w pamięci

Co kupić wychowawcy na koniec roku? Podsumowując, prezent dla wychowawcy na zakończenie roku może przyjąć różną formę. Może być bardziej lub mniej praktyczny, może też stanowić odpowiedź na potrzeby nauczyciela. Czasem warto zapytać wprost co obdarowywany chciałby dostać, wtedy będzie to najbardziej trafiony podarunek. Rodzice mogą również pokusić się o samodzielne wykonanie prezentu. Takie ręcznie robione dary często stanowią najlepszą pamiątkę i sprawiają najwięcej radości. Przecież od razu widać, że ktoś poświęcił swój czas i energię w przygotowanie wyjątkowej niespodzianki. Czasem wystarczy tablica korkowa ozdobiona zdjęciami, biletami z kina, odręcznymi podziękowaniami uczniów. Wbrew pozorom, taki samodzielnie wykonany prezent nie wymaga ani dużo czasu, ani pieniędzy, a na długo zostanie w pamięci.

 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel