Twój koszyk jest pusty

Upominki od zajączka, czyli jaki prezent wybrać na Wielkanoc?

2023-03-22
Upominki od zajączka, czyli jaki prezent wybrać na Wielkanoc?

Prezenty na Wielkanoc to tradycja, która dzieli polskie rodziny. W naszej kulturze święta Wielkiej Nocy mają wymiar przede wszystkim duchowy i rodzinny, a motyw wręczania prezentów nie jest obecny. Przybywająca z Zachodu moda coraz częściej jednak skłania nas do obdarowywania bliskich upominkami od Zajączka. Jakie są najpopularniejsze prezenty na Wielkanoc? Czym obdarować najbliższych? Podpowiadamy!

Czy wręcza się prezenty na Wielkanoc?

W polskiej tradycji upominki od zajączka wielkanocnego nie są powszechne. Zupełnie inaczej jest za naszą zachodnią granicą.  Przykładowo w Niemczech, Stanach Zjednoczonych drobne upominki takie jak słodycze czy jaja niespodzianki chowane są w trawie w ogródku, a następnie odnajdywane przez najmłodszych. Do zabawy często dołączają też dorośli, którzy na poszukiwaniu upominków spędzają niemal całą Wielką Niedzielę.

Moda na zabawy obejmujące poszukiwanie prezentów wielkanocnych powoli dociera do Polski. Już od dawna na wzór zachodnich tradycji prezenty wręczane są na Śląsku, Pomorzu Zachodnim oraz w Wielkopolsce. Wiele rodzin tworzy też swoje własne tradycje, wręczając czekoladowe jajka i inne drobne prezenty w czasie śniadania lub przy uroczystym świątecznym obiedzie. Tym samym za pomocą prezentu wyraża troskę i uczucia wobec najbliższych, a także sprawia im przyjemność. Prezent wielkanocny wręczony bliższej i dalszej rodzinie to również sposób na zacieśnienie kontaktów i podkreślanie jak ważne są relacje rodzinne.

Jak wybierać upominki wielkanocne?

Święta Wielkanocne możesz celebrować tak samo jak Boże Narodzenie. Już nie pod choinką, ale na wielkanocnym stole pojawiać mogą się zarówno słodkie drobne podarunki, jak i okazały, elegancki prezent dla każdego członka rodziny. Jak jednak wybrać najlepszy upominek wielkanocny?

Tu obowiązują uniwersalne zasady. Najlepiej sprawdzają się personalizowane prezenty oraz te dopasowane do upodobań, hobby, stylu życia osoby obdarowywanej. Przed zakupem prezentu rozważ, co lubi lub co będzie przydatne osobie, której chcesz wręczyć prezent wielkanocny. Podpatrz jej ulubione zapachy, dopytaj o lubiane kolory lub marzenia. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaw na uniwersalność. Zajączek wielkanocny najczęściej przynosi słodki prezent. Nie jest to jedyna możliwość.

Pamiętaj, że prezent na Wielkanoc wcale nie muszą być drogie, ani ekstrawaganckie. Kieruj się hasłem: małe, ale dobre. Postaw na rzeczy wysokiej jakości, eleganckie i z klasą.  

Prezent wielkanocny dla dzieci

Wielkanoc dla dzieci może być czasem wspaniałej zabawy. Polski zwyczaj śmigusa-dyngusa możesz połączyć z zachodnią tradycją poszukiwania prezentów w ogrodzie (jeśli nim nie dysponujesz, wielkanocny zajączek drobne prezenty może ukryć w mieszkaniu). Co jednak schować w ogrodzie?

Idealny prezent to przede wszystkim słodycze. W rabatach rodzice pochować mogą czekoladowe figurki w kształcie zajączka, baranka, kurczaczka. Na niskich gałęziach drzewa powiesić możesz cukierki, a nawet ciastka. Najmłodszych członków rodziny ucieszą też jajka niespodzianki, ale nie te znane ze sklepów, ale wypełnione podarunkami. Ukryć możesz w nich:

 • maskotki (mogą one nawiązywać do symbolów świąt Wielkanocnych),

 • zabawki interaktywne np. klocki, układanki, sortery,

 • elektroniczne gadżety,

 • bajki dla dzieci z wielkanocnymi historiami, opowiadające o tradycjach,

 • hulajnogi, rowery itp. – idealne na zbliżającą się wielkimi krokami wiosnę oraz lato.

Aby wywołać uśmiech na twarzy obdarowanego dziecka, pamiętaj, aby wielkanocny upominek dopasować nie tylko do zainteresowań, ale i wieku malucha. Wybieraj prezenty bezpieczne, z atestami i certyfikatami.

Co podarować na święta wielkanocne? 10 sprawdzonych pomysłów

Prezenty wielkanocne wręczyć można nie tylko dzieciom, ale każdej ukochanej osobie – również tej, która dawno już skończyła 18 lat. Najczęściej z okazji świąt wielkiej nocy w rodzinnym gronie wręcza się koszyczek ze słodkościami opatrzony kartką z napisem happy easter, czyli wesołych świąt. Okolicznościowe kartki możesz kupić lub wykonać samodzielnie. Kompromisem będą starannie wykonane kartki przez fanów DiY. Często mają one interaktywne/trójwymiarowe elementy i w domach mogą zastąpić tradycyjny stroik lub stanowić dekoracje wielkanocnego koszyczka święconego w Wielką Sobotę.

Jakie są jeszcze inne pomysły na wyjątkowe upominki od wielkanocnego zajączka?

 • Wielkanocny kubek – jest to prosty przepis na uniwersalny, a jednocześnie wyjątkowy upominek; możesz się zdecydować na kubek kształtem przypominający symbole Wielkanocy lub w wiosenne desenie – kwieciste wzory, flamingi, soczyście zielone liście; możesz też wybrać model z możliwością personalizacji; ta ostatnia możliwość daje Ci szansę wykonania nadruku własnego zdjęcia, napisu, cytatu; pamiętaj, że alternatywą dla kubka jest elegancka filiżanka lub zestaw filiżanek - będą one idealnym prezentem dla rodziców lub dziadków;  

 • Stylizowane naczynia – miseczki, maselniczka, cukiernica, pojemniki na przyprawy, mlecznik, dzbanek ze wzorkiem dumnego kogucika lub słodkiego zajączka to kolejny fajny prezent dla twoich bliskich; możesz zdecydować się na jedno naczynie lub od razu wręczyć ich cały zestaw;

 • Świece zapachowe i świeczniki – zapachowe prezenty to zawsze znakomity pomysł; na Wielkanoc wybieraj zapachy wiosenne, czyli te świeże, energetyzujące, kwiatowe – wpiszą się one w ten wyjątkowy czas i pozwolą na wprowadzenie słonecznej atmosfery do wnętrza; w prezencie wielkanocnym możesz podarować także świece w kształcie kwiatów, zajączka, baranka itp.

 • Wazony i osłonki na donice – stanowią doskonały prezent dla mamy, babci, cioci, siostry, koleżanki; możesz wybrać model klasyczny – szklany lub o awangardowym kształcie – pękate, podłużne, kielichy, kwadratowe; elegancki upominek stanowić będą te porcelanowe, imitujące naturalne drewno lub kamień; alternatywą dla wazonów są osłonki na donice – jeśli chcesz wywołać uśmiech ukochanej osoby, wybierz donicę z żywym kwiatem np. symbolem wiosennych świąt – żonkilami;

 • Ramki na zdjęcia – wspaniały pomysł podkreślający rodzinny charakter świąt, to ramki na zdjęcia – koniecznie uzupełnione o fotografie; jako podarunek możesz wręczyć ramkę na jedno lub kilka zdjęć; wykonana może ona być z ozdobnego szkła, industrialnego metalu, drewna, plastiku możesz zdecydować się na personalizowaną ramkę np. dla mamy, taty, babci, dziadka lub tą uniwersalną;

 • Skrzyneczka ogrodnika – Wielkanoc to wiosenne święto, a więc z jego okazji możesz podarować sezonowy prezent; pomysłem na taki jest ukrycie w drewnianej skrzyneczce nasion do wysiewu, cebulek kwiatów, narzędzi i akcesoriów przydatnych każdemu ogrodnikowi;

 • Ozdobne figurki z ceramiki, porcelany lub drewna – ten uroczy prezent przypadnie do gustu osobie w każdym wieku; ciekawym wyborem będą figurki ze wbudowanymi lampkami LED lub będące skarbonką; taki prezent pięknie ozdobi mieszkanie i wprowadzi do niego wiosenny klimat.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel